Психологічна допомога дитині під час війни

Дата: 18.11.2022 21:23

Як підтримати дітей під час війни:

1. Будьте поруч, приділяйте дітям більше часу та уваги.

Для початку, будьте з ними, коли вони займаються своїми звичними справами, можете, наприклад, допомогти їм у побуті та навчанні.

2. Постарайтеся надати відчуття стабільності, навіть коли навколо все постійно змінюється. Для цього:

- Проговорюйте та формуйте послідовність вашого дня. Прокидаємося, снідаємо, займаємося, ідемо на певну локацію, під час тривоги переходимо в укриття.

- За можливості виконуйте звичні процедури і дотримуйтеся режиму та розпорядку дня.

- Навіть, якщо протягом дня з'являється незапланована дія - обов'язково озвучте та проговоріть її.

3. Більше тактильності, якщо дитина дала на це свою згоду: дотики, обійми, тримання за руку тощо. Можете створити нові сімейні ритуали та традиції, де б ви не знаходилися. Повторювані щодня дії та слова допоможуть стабілізувати стан дитини, коли навколо є тільки вимушені зміни.

4. Спробуйте разом з дітьми виражати емоції за допомогою простих вправ:

- Намалюйте свій настрій. Зобразіть квітку з пелюстками та розфарбуйте кожну, орієнтуючись на емоції протягом дня.

- Посидіть в тиші 1 хвилину із заплющеними очима, а після- намалюйте все, що спало на думку.

- Намалюйте те, як пройшов день, що з нього запам'яталося найбільше.

- Влаштуйте сеанси вдячності і проговорюйте по черзі, за що ви вдячні своєму тілу, розуму та емоціям.

Важливо не накладати власні сприйняття та емоції на те, що зображено на малюнку. Дозвольте дітям справлятися з травмою у їхній власний спосіб.

5. За можливості, створіть умови для відпочинку та ігор. Можна відвудувати заняття, які допоможуть відволікти та перемкнути увагу та творчість.

6. Захищайте дітей від трагічних видовищ або жахливих розповідей очевидців. Та водночас доступно відповідайте на запитання про події, без страшних подробиць. Якщо дитина не розуміє реального трагізму ситуації, уникайте деталей та спробуйте знайти нейтральні пояснення того, що відбувається.